lis 11 2016

Witamina słońca


Komentarze: 0

 Deszcz dudniący o szyby, podmuchy wiatru wyginające parasole przechodniów, szare, ciężkie chmury - o tej porze roku to coraz częstszy widok za naszymi oknami. Gdy w pamięci ciągle mamy upalne, sierpniowe dni ciężko jest się przystosować do listopadowej aury. Jesienna pogoda potrafi każdy poranek sprowadzić do walki z samym sobą: "Wstać czy nie wstać?" I znów nastawiamy kolejne 5 minut drzemki w budziku, nie mogąc pokonać siły grawitacji własnego łóżka ;)

A co, jeśli powiem, że jest na to antidotum? I wcale nie mówię tu o przeprowadzce do ciepłych krajów! Sposób jest łatwo dostępny, tańszy niż bilet lotniczy, a jego wdrożenie w życie wymaga tylko przekroczenia progu własnego domu, a nie granicy państwa :)

 

Ten magiczny środek to witamina D3. Nazywana jest też witaminą słońca, bo wydziela się w organizmie pod wpływem jego promieni. Jej niedobór może być przyczyną jesiennej chandry, może nawet powodować depresję.

Witamina D3 posiada również wiele innych cennych właściwości.

Rewolucyjnym odkryciem jest dla mnie wychwycenie zależności pomiędzy poziomem witaminy D3 w organizmie a jego zdolnością do zwalczania komórek nowotworowych. Ostatnie badania pokazały, że u wielu pacjentów cierpiących na raka wykryto niedobór tej substancji. Po zastosowaniu suplementacji stan ich zdrowia znacznie się polepszał, niektórzy lekarze posunęli się do twierdzenia, iż witamina dwukrotnie zwiększyła ich szansę na powrót do zdrowia!

Ponadto, utrzymywanie prawidłowego poziomu witaminy D3 zmniejsza ryzyko powstawania komórek nowotworowych. Przyznacie, że informacje te są niezwykle istotne, biorąc pod uwagę fakt, że w 2010 w Polsce liczba pacjentów chorych na nowotwory złośliwe przekraczała 140,5 tys.(informacja z Krajowego Rejestru Nowotworów).

 

Witamina D3 pomaga również w leczeniu stwardnienia rozsianego, wspomagając pracę mięśni i zmniejszając liczbę nawrotów choroby. Jej odpowiedni poziom stymuluje prawidłową pracę układu oddechowego, mięśnia sercowego czy układu kostnego.

 

Chcąc uzupełnić niedobory witaminy D3 w swoim organizmie należy wzbogacić dietę o mleko, jajka, sery, oraz  ryby, takie jak węgorz, śledź czy łosoś. Możemy również wspomóc się suplementami dostępnymi na rynku. Ich ilość jest zawrotna, a poszczególne egzemplarze różnią się między sobą, np. przyswajalnością, dlatego przy wyborze właściwego warto poradzić się farmaceuty.

 

Pamiętajmy jednak, że największa ilość witaminy D3 wydzielana jest pod wpływem słońca, tak więc łapmy każdy jego promień :) Przyciąganie własnego łóżka ciężko jest przezwyciężyć, wiem to bardzo dobrze, ale skoro i tak nie możemy skrócić roku kalendarzowego o jesienno - zimowe miesiące to może warto chociaż spróbować znaleźć jego dobre strony ;)

aniakalinowska : :
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz