lis 11 2016

Reframing - strategia poznawczego przeprogramowania...


Komentarze: 0

Pojęcie to, chociaż brzmi jak wyjęte z podręcznika do informatyki, w rzeczywistości jest metodą wywodzącą się z psychoterapii i służy radzeniu sobie z codziennymi problemami. Polega na ich analizie i nadawaniu innego znaczenia od tego, które wydawało nam się pierwotnie właściwe i jedyne. Przeramowanie pokazuje, że "każdy kij ma dwa końce", a często od dostrzeżenia tego drugiego końca zależy nasze zrozumienie sytuacji i gotowość do stawienia jej czoła. Nowa perspektywa może pomóc z uporaniem się z sytuacjami z życia codziennego nadając im nowy sens albo kontekst. Nie należy jednak mylić tej metody z usprawiedliwianiem.

W swojej książce Volker Kitz i Manuel Tusch piszą: "Przeformułowanie pomaga nam wtedy, kiedy nie da się już zmienić faktów, a nasze rozmyślania na ich temat tylko dodatkowo blokują nas w osiąganiu kolejnych celów."("Co pije krowa? Przydatna wiedza z psychologii życia codziennego" Dom Wydawniczy PWN Sp. z o.o., str. 15) Metoda ta odciąża więc naszą psychikę, pozwala przejść ponad pewnymi sprawami do innych, bardziej aktualnych i mogących przynieść realne skutki. Pomaga również podtrzymać naszą samoocenę, tak ważną dla podejmowania nowych wyzwań z energią i determinacją.

Roztrząsanie niepowodzeń pochłania czas i siły, które można spożytkować na pracę nad dalszymi przedsięwzięciami. Warto więc poświęcić metodzie przeramowania więcej uwagi, by dążyć do obranych przez siebie celów skuteczniej i w satysfakcjonujący nas sposób.

aniakalinowska : :
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz